Ndërlidhjet

Mbajtja e Lojërave Olimpike, “e vështirë nëse nuk ndalet pandemia”


Kryeministri japonez, Shinzo Abe.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe ka thënë se do të jetë e vështirë mbajtja e Lojërave Olimpike Verore vitin e ardhshëm nëse nuk ndalet pandemia.

Kjo ngjarje fillimsht ishte planifikuar të mbahej këtë vit, mirëpo është shtyrë për korrikun e vitit 2021.

Megjithatë prej tani ekzistojnë dilema nëse Lojërat do të zhvillohen edhe në datën e re.

“Ne kemi thënë se Lojërat Olimpike dhe ato Paraolimpike duhet të mbahen në formatin komplet, ashtu që të gjithë atletët dhe spektatorët të marrin pjesë në mënyrë të sigurt”, ka thënë Abe.

“Do të ishte e pamundshme mbajtja e Lojërave në formatin komplet nëse nuk ndalet pandemia”.

Ai ka thënë se Lojërat Olimpike “duhet të mbahen në një mënyrë që tregon se bota ka fituar betejën me pandeminë. Përndryshe do të jetë shumë e vështirë mbajtja e tyre”.

Japonia deri më tani ka regjistruar 13,895 persona të infektuar dhe 413 të vdekur si pasojë e sëmundjes Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG