Ndërlidhjet

Elon Musk kritikon rregullat “fashiste” të izolimit


Miliarderi Elon Musk.

Miliarderi Elon Musk ka kritikuar izolimin e Kalifornisë si pasojë e koronavirusit, duke thënë se kanë qenë “fashiste” deklaratat se njerëzit nuk mund të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Kjo nuk është demokratike, kjo nuk është liri. Kthejuani njerëzve mbrapa lirinë”, ka thënë ai gjatë një bisede me punëtorët e kompanisë së tij, Tesla.

Musk njihet për komentet e tij të drejtpërdrejta, të cilat janë tejet ndryshe prej miliarderit tjetër të gjigantit Facebook, Mark Zuckerberg – i cili ka shprehur shqetësime për lehtësim të hershëm të masave të izolimit.

Kompanitë Facebook dhe Tesla janë prekur ndryshe nga vendimi i autoriteteve të Kalifornisë për izolim.

Teksa përdoruesit kanë qasje në Facebook edhe në ditët e pandemisë me koronavirus, Tesla është detyruar të pezullojë prodhimin nga mesi i muajit mars.

Shtetet e Bashkuara janë prekur më së keqi në botë nga koronavirusi, duke regjistruar mbi 1 milion të prekur dhe mbi 60,000 të vdekur nga sëmundja Covid-19, që shkakton ky virus.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG