Ndërlidhjet

Shifra rekorde të papunësisë në SHBA si pasojë e krizës së pandemisë


Shumë biznese në SHBA po përballen me vështirësi për shkak të krizës së koronavirusit.

Më shumë se 3.8 milionë amerikanë të papunë kanë kërkuar ndihmë nga autoritetet gjatë shtatë ditëve të fundit për shkak të krizës ekonomike, që vlerësohet të jetë më e rënda që nga viti 1930.

Numri i përgjithshëm i qytetarëve amerikanë që kanë kërkuar dëmshpërblim financiar që nga shpërthimi i pandemisë - gjashtë javë më parë - ka arritur në 30.3 milionë.

Kjo shifër, sipas agjencisë AP, është më shumë se popullsia e Nju Jorkut dhe Chicikagos me zonën përreth.

Ekspertët parashikojnë që shkalla e papunësisë mund të arrijë në 20 për qind në muajin prill.

Ekonomia amerikane u tkurr për 4,8 përqind në tremujorin e parë, dhe vlerësohet se mund të bjerë me një rekord prej 40 për qind në tremujorin e dytë (prill-qershor).

Ky nivel i rënies nuk ka ndodhur gjatë asnjë tremujori, që nga koha e pas Luftës së Dytë Botërore.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri më tani kanë numrin më të lartë në botë të personave që kanë vdekur nga sëmundja COVID-19, që shkaktohet nga koronavirusi i ri. Numri i të infektuarve ka arritur në 1,040,488, ndërkaq, nga koronavirusi kanë humbur jetën 60,999 amerikanë.

XS
SM
MD
LG