Ndërlidhjet

Vdes një paciente nga koronavirusi në Kosovë


Ilustrim.

Të enjten në Kosovë është konfirmuar edhe një paciente e vdekur si pasojë e koronavirusit, duke e çuar numrin total të viktimave në 27.

Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka njoftuar se pacientja ka qenë 63-vjeçare.

“Në orët e mëngjesit ka ndërruar jetë pacientja e lindur me 1957 nga komuna e Dragashit, e cila veç infeksionit me Covid-19, ka pasur edhe sëmundje kronike të veshkave dhe sëmundje tjera shoqëruese”, është thënë në njoftimin e kësaj Klinike.

Aktualisht aty është thënë se janë të shtrirë 12 pacientë të prekur me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Prej tyre nëntë janë në gjendje stabile, dhe dy raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Nga klinika pritet të lirohen të enjten pestë pacientë të shëruar nga ky virus ndërsa dy të tjerë, të cilët kanë rezultuar negativë në testimet e fundit për Covid-19, vazhdojnë trajtimin në klinikë.

Në Kosovë deri më tani janë të regjistruar 860 persona të infektuar dhe 533 të shëruar nga koronavirusi.

XS
SM
MD
LG