Ndërlidhjet

OKB-ja bën thirrje për ndalje “të stuhisë së urrejtjes” rreth koronavirusit


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres ka kërkuar që të bëhen “të gjitha përpjekjet” për t’i dhënë fund racizmit të lidhur me pandeminë e koronavirusit.

“Pandemia vazhdon të krijojë stuhi të urrejtjes dhe ksenofobisë, sharjeve dhe frikësimit”, ka thënë të premten Guterres.

“Ndjenja kundër të huajve është rritur online dhe në rrugë. Teoritë konspirative anti-semitike janë shpërndarë si dhe janë kryer sulme kundër myslimanëve të lidhura me sëmundjen Covid-19”, që shkakton koronavirusi.

Për më shumë, “gazetarët, informatorët, profesionistë të shëndetësisë, dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut, janë duke u shënjestruar vetëm për shkak se po kryejnë punën e tyre”, ka thënë ai.

Mbi 3.8 milionë persona janë infektuar në gjithë botën nga koronavirusi i ri, derisa mbi 200,000 pacientë kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG