Ndërlidhjet

Brazili shënon numrin më të madh të viktimave nga koronavirusi brenda një dite


Rio de Zhaneiro, Brazil

Brazili regjistroi numrin më të madh të viktimave nga koronavirusi brenda një dite, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 881 njerëz humbën jetën të martën, duke e çuar në 12,400 numrin e përgjithshëm të viktimave në këtë vend.

Me këtë shifër, Brazili, i cili është epiqendër e shpërthimit të koronavirusit në Amerikën Latine, është tani vendi i gjashtë më i goditur sa i përket numrit të viktimave.

Ekspertët thonë se shifra reale mund të jetë shumë më e lartë, për shkak të mungesës së testimeve.

"Brazili teston vetëm njerëz që përfundojnë në spital", tha Domingo Alves, nga Universiteti i Sao Paulos, për agjencinë e lajmeve AFP.

Numri i të infektuarve në Brazil është mbi 177,000.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, vazhdimisht ka minimizuar kërcënimin nga koronavirusi dhe ka kritikuar guvernatorët dhe kryetarët e bashkive për miratimin e masave të rrepta kufizuese, për të frenuar përhapjen e sëmundjes.

XS
SM
MD
LG