Ndërlidhjet

Një pacient në gjendje kritike në Klinikën Infektive


Ilustrim.

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës të mërkurën janë duke u trajtuar shtatë pacientë të prekur me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Prej tyre, njëri është në gjendje të rëndë.

“Tri raste janë në gjendje stabile, dy raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive si dhe dy raste janë në gjendje më të rënduar, duke u trajtuar në repartin e mjekimit intensiv, njëri prej tyre është në gjendje kritike dhe në ventilim mekanik”, është thënë mes tjerash në njoftim.

Marrë parasysh të dhënat e fundit, autoritetet në Kosovë deri më tani kanë raportuar për 989 persona të infektuar, 769 të shëruar dhe 29 të vdekur me koronavirusin e ri.

XS
SM
MD
LG