Ndërlidhjet

Bosnje dhe Hercegovinës i shtohen edhe katër raste me koronavirus


Një spital në Bosnje dhe Hercegovinë gjatë kohës së pandemisë

Në Bosnje dhe Hercegovinë gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar edhe katër raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Zlatan Pershiq.

"Aktualisht, 25 pacientë janë shtruar në spital, ndërsa asnjë nuk i vendosur në oksigjenoterapi. Në 24 orët e fundit, 18 persona janë shëruar nga COVID-19", ka thënë Pershiq.

Aktualisht në këtë vend janë 109 raste aktive më koronavirusin e ri.

Deri më tani në Bosnje dhe Hercegovinë janë konfirmuar më shumë se 1 mijë të infektuar, ndërsa numri i viktimave është 37.

Në Republikën Serbe të Bosnjës, gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14 raste të reja.

Shtetet e Bashkuara, përmes Agjencisë për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), kanë siguruar një 1.2 milion dollarë shtesë për të mbështetur Bosnjë dhe Hercegovinën në luftën kundër pandemisë së COVID-19.

XS
SM
MD
LG