Ndërlidhjet

Arrin në 20 mijë numri i viktimave nga COVID-19 në Brazil


Një spital që trajton rastet me COVID-19 në Brazil.

Brazili ka regjistruar më shumë se 20,000 të vdekur nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi.

Ky vend, tani rradhitet i gjashti në botë, për nga numri i vdekjeve.

Deri më tani janë konfirmuar rreth 300 mijë raste të infektuarve me koronavirus.

Shpërthime të epidemisë ka pasur edhe në Meksikë, Kili dhe Peru.

Tani, ekziston frika se rajoni i Amerikës Latine mund të bëhet epiqendra tjetër e pandemisë.

Në Brazil, rastet e para u paraqitën më 26 shkurt dhe që nga atëherë, virusi është përhapur në çdo vend të rajonit.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, vazhdimisht ka minimizuar pasojat e pandemisë.

Në rajonin e Amerikës Latine janë regjistruar më shumë se 500,000 raste të infektuarve, dhe më shumë se 30,000 njerëz kanë vdekur, sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Këto janë më pak raste dhe vdekje sesa në Evropë dhe SHBA, por numri i testimeve në Brazil është më i ulët dhe ekzistojnë mungesa në raportimet e rasteve të vdekjeve, raporton BBC.

XS
SM
MD
LG