Ndërlidhjet

Emërohet drejtori i ri i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës


Qeveria e Kosovës.

Qeveria e Kosovës e ka emëruar Bujar Ejupin, drejtor të ri të Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës.

Propozimin për emërimin e tij e bëri ministri i Infrastrukturës i Kosovës, Arban Abrashi.

Drejtor i këtij institucioni ka qenë Eset Berisha, mirëpo ai ishte shkarkuar nga qeveria e ish-kryeministrit Albin Kurti.

Shkarkimi kishte ndodhur më 12 maj me arsyetimin se ai "ka shkelur detyrat e tij profesionale”.

Eset Berisha ishte pjesë e delegacionit të Kosovës në Berlin që ka nënshkruar marrëveshjen për rivendosjen e një linje ajrore mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kjo marrëveshje është ndërmjetësuar nga Richard Grenell, i dërguar special i presidentit amerikan Donald Trump për negociata mes Kosovës dhe Serbisë.

XS
SM
MD
LG