Ndërlidhjet

Në Infektive, 85 pacientë me koronavirus; 6 prej tyre në gjendje kritike


Prishtinë

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës aktualisht janë të shtrirë 85 pacientë me Covid-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

Në raportin e Infektivës thuhet se “42 raste janë duke u trajtuar në reparte me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive”, ndërsa në repartin e mjekimit intensiv “janë duke u trajtuar 6 raste në gjendje kritike”.

“Sot nga klinika do të lirohen tetë raste të shëruara nga infeksioni me Covid-19, si dhe dy raste ende pozitive, por në gjendje stabile”, thuhet në raport.

Po ashtu bëhet e ditur se në njësinë intensive tek objekti i Mjekësisë Sportive janë tre pacientë.

“Në Klinikën e Pulmologjisë dhe Dermatologjisë janë të shtrirë 22 raste të dyshuara me Covid-19 dhe 4 raste me Covid-19, që pritet të transferohen në Klinikën Infektive”, bën të ditur raporti.

Në Kosovë janë konfirmuar gjithsej 2,268 raste me koronavirus.

Prej tyre, 1,108 janë shëruar dhe 38 kanë vdekur.

Lexoni edhe këtë:

XS
SM
MD
LG