Ndërlidhjet

Izraeli vendos masa të reja kundër pandemisë


Izraeli gjatë pandemisë.

Izraeli njoftoi për ashpërsimin e masave kundër përhapjes së koronavirusit të ri, përfshirë mbylljen e shumë bizneseve, gjatë fundjavës.

Qeveria njoftoi për kufizimet, pasi kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se "masat e përkohshme" ishin të nevojshme, për të shmangur një izolim tjetër të përgjithshëm.

Netanyahu është përballur me kritika dhe protesta të gjera ditët e fundit, lidhur me trajtimin e pandemisë nga ana e qeverisë së tij, dhe pasojat ekonomike nga një izolim i mëparshëm.

Kufizimet e reja parashohin mbylljen gjatë fundjavave të dyqaneve, qendrave tregtare, salloneve të bukurisë dhe vendeve turistike.

Fundjava izraelite është të premten dhe të shtunën.

Izraeli kryesisht kishte parandaluar shpërthimin e epidemisë, pas vendosjes së masave të ashpra të izolimit që zgjatën dy muaj.

Por, rastet e reja me koronavirusin e ri, janë rritur që kur janë hequr kufizimet.

Izraeli raportoi rreth 1.900 raste të reja vetëm ditën e enjte. Të paktën 384 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë, ndërsa janë infektuar më shumë se 45,000 persona.

XS
SM
MD
LG