Ndërlidhjet

Pakistani do të rikthejë fluturimet ndërkombëtare


Pakistan, foto nga arkivi.

Pakistani ka njoftuar se nga 9 gushti do të rikthehen të gjitha fluturimet ndërkombëtare.

Ky njoftim vjen, katër muaj pasi ishin suspenduar fluturimet ndërkombëtare për shkak të pandemisë me koronavirus.

Autoriteti i Aviacionit Civil njoftoi sot për rikthimin e fluturimeve, vetëm një ditë pasi Qeveria pakistaneze vendosi që të rihapë të gjithë sektorët ekonomikë dhe socialë.

Në fund të marsit, në Pakistan u pezulluan të gjitha fluturimet e brendshme dhe të jashtme, kur qeveria vendosi masa izoluese në mbarë vendin, me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit.

Më vonë, fluturimet brenda vendit u lejuan.

Më 8 gusht, autoritetet raportuan për 14 vdekje nga koronavirusi, duke e çuar në 6,068 numrin e përgjithshëm të vdekjeve.

Deri më tani, në Pakistan janë regjistruar 283,487 raste me koronavirus.

XS
SM
MD
LG