Ndërlidhjet

Tri viktima dhe 76 raste të reja me koronavirus në Kosovë


Prishtinë

Tri viktima dhe 76 raste të reja me koronavirus u konfirmuan të mërkurën në Kosovë.

Në njoftimin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës thuhet se rastet e reja rezultojnë nga testimi i 538 mostrave.

Po ashtu bëhet e ditur se në 24-orëshin paraprak janë shëruar edhe 165 pacientë.

Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë arrin në 14,839, i viktimave në 604 dhe i të shëruarve në 11,949.

Raste aktive mbeten edhe 2,286.

Kosova i ka regjistruar rastet e para me koronavirus më 13 mars dhe që atëherë ka ndërmarrë një varg masash kufizuese për frenimin e përhapjes së virusit - përfshirë mbylljen e shkollave dhe bizneseve - të cilat gradualisht kanë nisur të lehtësohen.

XS
SM
MD
LG