Ndërlidhjet

Pjesëmarrja në zgjedhjet në SHBA pritet të jetë më e larta qysh në vitet 1950


Çikago, SHBA

Pjesëmarrja në zgjedhjet presidenciale në SHBA pritet të jetë rekorde.

Votuesit amerikanë janë duke zgjedhur midis Donald Trumpit, republikan, dhe Joe Bidenit, demokrat.

Mbi 100 milionë vetë kanë votuar me postë ose në vendvotimet që janë hapur para 3 nëntorit.

Michael McDonald, profesor në Universitetin e Floridës, i cili udhëheq Projektin Zgjedhor të SHBA-së, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se pret që pjesëmarrja të jetë 67 për qind - më e larta qysh në vitet 1950.

McDonald ka thënë se do ta konsiderojë rezultatin në Florida si një “shenjë shumë të mirë” se si do të zhvillohen zgjedhjet.

Florida i ka 29 vota elektorale.

Për t’u zgjedhur president, një kandidati i duhen së paku 270 vota elektorale.

Numri i këtyre votave është i ndarë nëpër shtete varësisht madhësisë dhe numrit të banorëve që kanë.

Ka gjasa që rezultatin përfundimtar ta vendosin një numër shtetesh - në mesin e tyre: Arizona, Ajoa, Xhorxhia, Florida, Miçigeni, Karolina e Veriut, Pensilvania, Teksasi dhe Uiskonsini.

Për më shumë informacione nga zgjedhjet në SHBA, përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG