Ndërlidhjet

Blinken kritikon Putinin për shtypjen e mbështetësve të Navalnyt


Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, po konsideron marrjen e veprimeve kundër Rusisë, pasi forcat policore të dielën përdorën gazlotsjellës dhe shkopinj gome ndaj protestuesve që kërkonin lirimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny.

Paralajmërimi u bë nga Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken.

“Jam thellësisht i shqetësuar nga shtypja e dhunshme”, tha Blinken, në një intervistë televizive.

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se Uashingtoni qëndronte pas protestave, duke e quajtur këtë një "ndërhyrje në punët e brendshme të Rusisë".

Por, Blinken tha se “qeveria ruse gabon rëndë nëse beson se këto ngjarje kanë të bëjnë me ne”.

Kritiku i Kremlinit, Aleksei Navalny u arrestua më 17 janar, pasi arriti në Rusi nga Gjermania, ku ishte trajtuar për disa muaj, pas helmimit në gushtin e kaluar. Navalny thotë se pas këtij helmimi qëndron presidenti rus, Vladimir Putin. Këto akuza janë hedhur poshtë nga Kremlini.

Një gjykatë në Rusi i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh. Prokurorët thonë se Navalny shkeli kushtet e pezullimit të një dënimi më 2014 që kishte të bënte me keqpërdorim fondesh.

Nëse Navalny gjendet fajtor se ka shkelur rregullat e lirimit nga burgu, ai mund të dënohet deri me tre vjet burgim.

Rusët protestojnë në minus 43 gradë Celsius
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Duke folur për krizat tjera në botë, Blinken tha se Kina ka vepruar veproi "në mënyrë të egër" për të minuar autonominë e Hong Kongut dhe paralajmëroi se Iranin se ishte vetëm muaj larg nga aftësia për të prodhuar materialin e nevojshëm për një armë bërthamore.

Në lidhje me Iranin, Blinken tha se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të kthehen në kushtet e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 nëse Irani e bën të njejtën dhe punon me aleatët dhe partnerët e SHBA-së për një marrëveshje "më të fuqishme", që do të përfshinte edhe çështje të tjera.

Tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit janë rritur që nga viti 2018, kur ish-presidenti, Donald Trump tërhoqi Uashingtonin nga një marrëveshje bërthamore midis Teheranit dhe fuqive botërore dhe vendosi sanksione shkatërruese mbi republikën Islamike.

Trump ka thënë se marrëveshja ishte e keqe dhe i mundësonte Iranit zhvillimin e armëve bërthamore.

Presidenti amerikan, Joe Biden ka deklaruar synimin që të kthehet në marrëveshje, nëse Irani respekton kufijtë e programit të tij bërthamor, të cilat i parasheh pakti.

Irani i ka bërë thirrje presidentit Biden që së pari të heqë sanksionet.

Teherani ka shkelur marrëveshjen duke rritur nivelin e prodhimit të uraniumit të pasuruar.

XS
SM
MD
LG