Ndërlidhjet

Protestat kundër grushtit të shtetit në Mianmar


Protestat kundër grushtit të shtetit në Mianmar
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

Policia në kryeqytetin e Mianmarit, Naypyitaw, qëlloi në ajër të martën (9 shkurt) për të shpërndarë demonstratat kundër grushtit të shtetit, thanë dëshmitarët. Reuters raporton se demonstruesit vrapuan dhe u shpërndanë kur filluan të shtënat. Policia ka përdorur edhe topa uji në përpjekje për të shpërndarë protestuesit. Ushtria e Mianmarit mori pushtetin dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për një vit, pas arrestimit të lideres Aung San Suu Kyi dhe presidentit të Mianmarit Fito Myint, gjatë një aksioni në mëngjesin e 1 shkurtit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG