Ndërlidhjet

Tri punonjëse shëndetësore vriten në Afganistan


Kufoma e njërës prej punëtoreve shëndetësore që u vra të martën në Afganistan.

Zyrtarët afganë thanë se persona të armatosur vranë tri punëtore shëndetësore, të angazhuara në fushatën e vaksinimit kundër poliomielitit, në qytetin lindor të Xhalalabadit.

Ghulam Dastagir Nazari, shef i programit të imunizimit në Ministrinë e Shëndetësisë, tha se tri gratë vdiqën në dy sulme të ndara në kryeqytetin e provincës Nangarhar.

Treshja përfshiu dy vullnetare dhe një mbikëqyrëse të programit të imunizimit ndaj poliomielitit, tha Nazari.

Përgjegjësinë për sulmet nuk e mori ende asnjë grup.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, tha se grupi i tij nuk ka asnjë rol në sulme.

Ato ndodhën një ditë pasi Afganistani filloi një fushatë të re për vaksinimin e miliona fëmijëve kundër poliomielitit - një patogjeni shumë infektiv, që bartet nga uji.

Afganistani dhe Pakistani fqinj janë të vetmet vende në botë ku poliomieliti është ende i përhapur.

Pasiguria dhe sulmet e militantëve ndaj punëtorëve shëndetësorë i kanë ngadalësuar përpjekjet për vaksinim.

Militantët besojnë se vaksinimi ka për qëllim t'i bëjë fëmijët myslimanë sterilë.

XS
SM
MD
LG