Ndërlidhjet

Presidneti i Sirisë i drejtohet kombit


Presidenti i Sirisë, Bashar al-Asad, do t’i drejtohet kombit, për të njoftuar se do të heqë gjendjen e jashtëzakonshme, të vendosur 48 vjet më parë.

Të martën, kryeministri Muhamed Naji Otri ka paraqitur dorëheqjen e qeverisë së tij, pas dy javëve të protestave antiqeveritare.

Fjalimi i al-Asadit vjen pas thirrjeve të Uashingtonit drejtuar Damaskut për të bërë më shumë në realizimin e reformave politike.

Presidenti aktual ka marrë pushtetin nga i ati dhe sundon Libinë që nga viti 2000.
XS
SM
MD
LG