Ndërlidhjet

Vazhdojnë luftimet në Bregun e Fildishtë


Forcat besnike të pretenduesit për president të Bregut të Fildishtë, Alasan Ouatara, kanë vazhduar ofensivën në dy qytete afër kryeqytetit zyrtar të vendit.

Ato kontrollojnë tashmë zonat kryesore të prodhimit të kakaos dhe synojnë heqjen nga pushteti të Laurent Gagbos, i cili ka refuzuar dorëheqjen pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale.

Të martën, forcat e Ouataras kanë avancuar 200 km drejt dy qyteteve kryesore, duke hasur në rezistencë të vogël nga trupat e Gagbos.
XS
SM
MD
LG