Ndërlidhjet

Japoni: Ndotja 10 mijë herë më e lartëNiveli i helmimit në ujërat nëntokësore në shtratin e reaktorit 2 të centralit bërthamor të Fukushimës është 10 mijë herë më i lartë se standardi i lejuar.

Nivele të ngjashme kontaminimi janë gjetur dhe në afërsi të reaktorit 1, thanë zyrtarët e kompanisë që operojnë me centralin.

Nga tërmeti dhe cunami i 11 marsit në Japoni u dëmtua dhe centrali bërthamor i Daiçit në Fukushima.
XS
SM
MD
LG