Ndërlidhjet

Gjiri Arab diskuton ndërhyrjet e Iranit


Ministrat e jashtëm të Gjirit Arab takohen sot në Riad, për të diskutuar ndërhyrjen e Iranit në rajon.

Marrëdhëniet midis Republikës Islamike dhe fqinjëve të saj janë tensionuar në javët e fundit, derisa Teherani këmbëngul në mbështetjen e trazirave që kanë tronditur botën arabe.

Ministria e Jashtme iraniane tha se tensionet ndërmjet Teheranit dhe fqinjëve arabë janë “rezultat i një komploti perëndimor që synon mosmarrëveshjet midis vendeve islamike”.
XS
SM
MD
LG