Ndërlidhjet

Tenis: Gjokoviq e mundi Nadalin në finale në Floridë


Tenisti serb, Novak Gjokoviq, ka triumfuar në turneun e hapur Soni Erikson në Floridë, pas fitores në finale kundër tenistit spanjoll, Rafael Nadal, me rezultat 2:1 në seta.

Kjo është fitorja e tij e 26 me radhë prej muajit dhjetor të vitit të kaluar.

Ai në vitin 2011 ka arritur 24 fitore, pa humbje, dhe po synon ta kaloj rekordin e ish tenistit çek, Ivan Lendël, i cili në vitin 1986, kishte arritur 26 fitore pa disfatë.

Në listën e tenistëve më të mirë të botës, i pari ende është Rafael Nadal, ndërsa i dyti është Novak Gjokoviq.
XS
SM
MD
LG