Ndërlidhjet

Japonia kërkon ndihmën e RusisëJaponia ka kërkuar ndihmën e Rusisë për të përballuar krizën e krijuar në centralin bërthamor të Fukushimës pas tërmetit dhe cunamit të 11 marsit.

Moska po e shqyrton kërkesën për të dërguar një anije të specializuar, e cila trajton materialet e lëngshme me shkallë të lartë radioaktiviteti dhe i depoziton ato në formë të ngurtë.

Kërkesa japoneze vjen në kohën kur nga centrali i Fukushimës po hidhet në oqean uji i ndotur për shkak të mungesës së kapaciteteve trajtuese në central.
XS
SM
MD
LG