Ndërlidhjet

Islandezët votojnë për t'a kthyer borxhinBanorët e Islandës votojnë sot lidhur me planin për kthimin e rreth 5 miliardë dollarëve Britanisë dhe Holandës për t'i mbuluar borxhet nga kriza financiare.

Borxhi u shfaq në vitin 2008 kur kollapsoi banka islandeze Landsbanki, e cila ofronte llogari kursimi në Britani dhe Holandë nën emrin Icesave.

Islandezët votuan kundër në një referndum të ngjashëm marsin e kaluar, dhe sondazhet e opinionit tregojnë se mund ta refuzojnë edhe të sotmin.
XS
SM
MD
LG