Ndërlidhjet

Rebelët libianë e refuzojnë planin e Unionit AfrikanOpozita e Libisë e ka hedhur poshtë iniciativën e Unionit Afrikan për armëpushim me forcat besnike të Moamer Gadafit.

Duke folur në një konferencë për shtyp në qytetin perëndimor të Bengazit, udhëheqësi i kryengritësve Abdul Xhalil tha se opozita do të hedhë poshtë çdo plan që nuk përfshin largimin e Gadafit.

Ai e bëri këtë njoftim pas bisedimeve me delegacionin afrikan të udhëheqësve të shteteve për t'i dhënë fund konfliktit në Libi.

Liderët afrikanë thanë se Gadafi e kishte pranuar propozimin gjatë bisedimeve të djeshme në Tripoli.

Propozimi parasheh armëpushim të menjëhershëm dhe bisedime ndërmjet kryengritësve dhe qeverisë së Gadafit. Gadafi i ka refuzuar kërkesat për të lënë pushtetin.

Ndërkohë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen tha se do të vazhdojnë sulmet ajrore për të mbrojtur civilët.
XS
SM
MD
LG