Ndërlidhjet

Avokatja iraniane fiton çmimin e PEN qendrës amerikanePEN Qendra Amerikane e ka nominuar avokaten dhe shkrimtaren iraniane Nasrin Sotoudeh si fituese të çmimit të saj për vitin 2011.

Çmimi i nderon figurat ndërkombëtare të letërsisë të cilat janë persekutuar apo janë burgosur për shkak se kanë mbrojtur të drejtën e lirisë së shprehjes.

Sotoudeh, nëne dy fëmijëve, aktualisht po vuan dënimin prej 11 vjet burg për shkak se ka mbrojtur të burgosurit politikë.
XS
SM
MD
LG