Ndërlidhjet

Lukashenko: vetëm idiotët e akuzojnë shtetin


Presidenti bellorus, Aliksandër Lukashenko të shtunën ka hedhur poshtë akuzat se shteti qëndron prapa një sulmi me bombë në metro që vrau 13 persona dhe lëndojë mbi 200 të tjerë.

Duke folur gjatë një prezantimi në televizion, Lukashenko tha „vetëm idiotët“ mund të akuzojnë qeverinë për sulmin.

Deklarimi i tij u bë pas krijimit të teorisë së konspiracionit nëpër faqe të internetit për sulmin me bombë që u bë të hënën.

Ky sulm ka hutuar ekspertët e terrorizmit që spekulojnë rreth motiveve që qëndrojnë prapa një sulmi të tillë. Autoritetet belloruse deri më tash kanë njoftuar për pesë persona të arrestuar për këtë rast.

XS
SM
MD
LG