Ndërlidhjet

Radioaktivitet i lartë në FukushimaRobotët e teledirigjuar janë përdorur sot për të matur nivelet e radioaktivitetit afër centralit bërthamor në Fukushima të Japonisë.

Rezultatet treguan se mjedisi është shumë i rrezikshëm për njerëzit që të vazhdojnë aktivitetet për të ftohur reaktorin e dëmtuar nga tërmeti dhe cunami.

Dje, operatorët e reaktorit e shpallën planin 9-mujor për uzinën, i cili parasheh sisteme të reja të ftohjes.
XS
SM
MD
LG