Ndërlidhjet

Somalia kërkon ndihmë për të luftuar piraterinëMinistri i jashtëm i Somalisë u bëri thirrje fuqwive botërore të bëjnë më tepër për të çrrënjosur piraterinë në tokë, e jo të merren vetëm me luftimin e piraterisë në det.

Ministri Mohammed Abdullahi Omar i tha konferencës në Dubai se piratët po fitojnë përkundër përpjekjeve të shteteve tjera për t'i frenuar operacionet e piratëve në det të hapur.

Ai tha se mungesa e një qeverie efikase somaleze, krahas forcave policore dhe ushtarake, janë palca e burimit të piraterisë.
XS
SM
MD
LG