Ndërlidhjet

Klinton akuzon Libinë për bombat thërrmueseSekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton tha se forcat e Muamar Gadafit mund të jenë duke përdorur bomba thërrmuese në sulmet kundër civilëve.

Ajo tha se raportet se bomba të tilla po përdoren dhe në luftimet me rebelët e rrethuar në Misrata janë shqetësuese.

Kjo është hera e parë që një zyrtar amerikan artikulon akuza të tilla.

Libia i ka hedhur poshtë akuzat se ka përdorur bomba thërrmuese, të cilat janë të ndaluara në mbi 100 vende të botës.

Duke folur për zhvillimet e tjera në Libi Klinton ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të qytetarëve amerikanë të ndaluar nga forcat qeveritare. Në mesin e të paraburgosurve janë së paku dhe dy gazetarë.
XS
SM
MD
LG