Ndërlidhjet

Forcat siriane vërsulen në qytetin Dera dhe paralagjen e DamaskutAktivistët për të drejtat e njeriut dhe banorët lokalë thanë se forcat e sigurisë të Sirisë të mbështetura nga tanket janë vërsulur sot në qytetin jugor Dera.

Dera është qyteti ku filuan protestat kundër regjimit të presidentit Bashar al-Asad një muaj më parë.

Një dëshmitar i tha agjencisë Reuters se kishte parë trupa në rrugë pasi qindra ushtarë në autoblinda dhe tanke hynë në Dera.

Një banor i tha televizionit Al Jazeera se tanket po e bombardojnë qytetin.

Zyrtarët jordanezë kanë konfirmuar se Siria e ka mbyllur kufirin me Jordaninë. Qyteti Dera ndodhet afër kufirit mes dy vendeve.

Aktivistët dhe dëshmitarët thanë se forcat e sigurisë janë vërsulur në paralagjen Douma të Damaskut, ku kanë qëlluar civilë dhe arrestuan disa banorë.

Raportet nuk kanë mundur të verifikohen sepse shumica e korrespondentëve të huaj janë dëbuar nga Siria.

Grupet për të drejtat e njeriut thonë se më shumë se 350 civilë janë vrarë që nga fillimi i trazirave në Siri.
XS
SM
MD
LG