Ndërlidhjet

Ukraina përkujton katastrofën e ÇernobilitUkraina e përkujton 25 vjetorin e katastrofës më të madhe bërthamore në botë.

Shpërthimi në reaktorin bërthamor të Çernobilit më 26 prill, 2986 shkaktoi re të grimcave radioaktive mbi një pjesë të kontinentit evropian dhe detyroi mijëra ukrainas që t'i braktisin shtëpitë.

Presidenti Viktor Janukoviç sot mori pjesë në ceremoninë përkujtimore të viktimave në Kiev.

Javën e kaluar, në konferencën e donatorëve u grumbuluan 550 milionë euro për ndërtimin e mburojës mbrojtëse rreth reaktorit të Çernobilit.
XS
SM
MD
LG