Ndërlidhjet

Karteri arrin në PenjanIsh presidenti amerikan, Xhimi Karter së bashku me tre ish kryetarë shtetetesh dhe qeverish kanë arritur në Korenë e Veriut në përpjekje për të ulur tensionet në gadishullin korean.

Grupi që njihet si "Pleqtë" dëshirojnë të bisedojnë me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Xhong Il dhe djalin e tij që besohet të jetë dhe trashgimtari politik. Kërkesa kryesore është rifillimi i bisedimeve mes dy Koreve.

Vizita e Karterit dhe kolegëve të tij vjen në kohën kur pritet rifillimi i bisedimeve ndihmë në shkëmbim të çarmatimit, nga të cilat Penjani u tërhoq në vitin 2009.
XS
SM
MD
LG