Ndërlidhjet

Turqia prish monumentin e pajtimitKa filluar prishja e një monumenti gjigand që synonte të nxiste pajtimin mes Turqisë dhe Armenisë.

Skulptura e lartë 35 metra gjendet pranë kufirit turko-afgan.

Monumenti është kritikuar në Turqi pasi aty ku është vendosur ka lënë në hije një objekt kulti të besimit islam.

Një piktor i njohur është qëlluar me thikë javën e kaluar pasi kishte mbajtur një fjalim në mbrojtje të skulpturës.
XS
SM
MD
LG