Ndërlidhjet

BAGDAD


Qindra arab sunitë kanë protestuar sot në Irak kundër ekzekutimit të Sadam Hyseinit.
Demonstruesit kanë akuzuar liderët shiitë siç është Muqtada Al Sadër, kryeministrin Nuri Al Maliki dhe Ajatollah Ali Al Sistanin për mbështetje të dënimit me vdekje ndaj Sadam Hyseinit.
Protesta është mbajtur në vendin Ad Daver, fshat në veri të Bagdadit ku në dhjetorin e vitit 2003 ishte zënë Sadam Hyseini.
Në një tubim përkujtinmor të mbajtur në Aman, e bija e Hyseinit, Raghad babain e vetë e ka cilësuar "martir".
XS
SM
MD
LG