Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan George Bush i ka bërë të ditur ndryshimet në udhëheqjen ushtarake në Irak.
Gjeneral lejtnant David Petraeus do ta zëvendësojë komandantin e trupave amerikane në Irak, gjeneralin George Casey, ndërsa kreu i komandës së Paqësorit, admirali William Fallon, do të zëvendësojë gjeneralin John Abizaid, si komandant i shtabit qendror të forcave amerikane në Irak dhe Afganistan.
Ndryshimet u propozuan nga Sekretari i Mbrojtjes Robert Gates.
XS
SM
MD
LG