Ndërlidhjet

NJU JORK


Organizata Human Rights Uatch tha se mbrojtja që kryeministri irakian Nuri al-Maliki i bëri ekzekutimit të Saddam Husseinit dhe planeve për ekzekutimin e dy bashkëpunëtorëve të ngushtë të tij, tregon se qeveria "nuk i përfill të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit". Organizata gjithashtu i bëri thirrje qeverisë irakiane të ndalë ekzekutimet e vëllait të Saddamit, ish kreut të zbulimit Barzan Ibrahimi, si dhe ish kreut të Gjykatës Revolucionare të Irakut, Avad Hamed al-Bandar.
XS
SM
MD
LG