Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush të enjten do të mbajë një fjalim, ku do t'i nënvizojë ndryshimet në strategjinë për Irakun. Komponentë kyçe do të jetë rritja e forcave amerikane me 20.000 trupa shtesë.
Ditë më parë, Bush e ndryshoi ekipin e këshilltarëve ushtarakë dhe diplomatikë.
Fjalimi televiziv i presidentit amerikan drejtuar kombit vjen në kohën kur demokratët, të cilët tash e kontrollojnë Kongresin, kanë kundërshtuar një shkallëzim më të madh të luftës në Irak.
XS
SM
MD
LG