Ndërlidhjet

UASHINGTON


Pentagoni sot konfirmoi se forcat amerikane kanë kryer sulme nga ajri kundër celulave të dyshuara të Al Kaidës në Somali. Zëdhënësi Bryan Whitman tha se sulmi ishte bazuar në "informata të besueshme", dhe kishte për qëllim "udhëheqësinë drejtuese të Al Kaidës në rajon". Ai nuk dha detaje për viktima, por qeveria e përkohshme e Somalisë tha se janë vrarë të paktën 30 veta.
Komisioni Evropian e kritikoi sulmin, duke thënë se qe kundërproduktiv për përpjekjet paqësore në vend.
XS
SM
MD
LG