Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sipas disa raporteve pritet që presidenti George Bush, gjatë shpalosjes së strategjisë së re për Irakun, do të njoftoi për dërgimin e 21 mijë e 500 trupave shtesë në Irak. Agjencitë e lajmeve citojnë zyrtarë të administratës të kenë thënë se 17 mijë e 500 trupa do të vendosën në Bagdad, dhe 4 mijë të tjerë në rajonin e trazuar Anbar. Shtetet e Bashkuara tashmë kanë në Irak 130 mijë ushtarë. Zyrtarët kanë thënë se kostoja e rritjes së numrit të trupave mund të kushtojë rreth 5.6 miliardë dollarë.
XS
SM
MD
LG