Ndërlidhjet

ATHINË


Ndërmjetësuesi i Kombeve të Bashkuara, Matthew Nimetz tha sot se vendimi i fundit për emërimin e aeroportit në Shkup të Maqedonisë me emrin Aleksandri i Madh, ndikon negativisht në negociatat ndërmjet Greqisë e fqiut të tij ballkanik. Këto komente ai i bëri pas takimit me ministren e jashtme greke, Dora Bakoyannis, në Athinë. "Pozicioni i Greqisë është shumë i qartë dhe nesër do të shkoj në Shkup për bisedime", tha zoti Nimetz. Zonja Bakoyannis e ka kritikuar vendimin e autoriteteve në Maqedoni, vend me të cilin qeveria greke ka mospajtime lidhur me referencat hisitorike dhe nuk ka përjashtuar mundësinë e shfrytëzimit të vetos lidhur me synimet e Maqedonisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG