Ndërlidhjet

TEHERAN


Autoritetet e Iranit kërkuan lirimin e menjëhershëm të 5 iranianëve të arrestuar nga forcat amerikane në Irak. Ministria e Jashtme tha se të arrestuarit janë pjesëtarë të konsullatës së Iranit në Irak. Thirrja pasoi njoftimin se trupat amerikane arrestuan 5 persona të ndërlidhur me Gardën Revolucionare të Iranit.
Shtetet e Bashkuara, ka kohë që e akuzojnë Iranin për ndërhyrje në çështjen e Irakut, duke u ofruar armë dhe trajnime militantëve shiitë.
XS
SM
MD
LG