Ndërlidhjet

ROMË


Presidenti i Komisionit Evropian, Hose Manuel Barroso ka dënuar ekzekutimin e sotëm të dy ish bashkëpunëtorëve të Saddam Husseinit për krime kundër njerëzimit.
- Ne konsiderojmë se njeriu nuk ka të drejtë t'ja marrë jetën njeriut tjetër. Kjo është çështje fundamentale. Unë besoj në vlerat tona evropiane dhe shfyrtëzoj këtë rast ta falënderoj Italinë për të gjitha nismat që i ka shpallur, prandaj në kuadër të kornizës së Kombeve të Bashkuara, ne mund të punojmë së bashku për ta ndalë dënimin me vdekje, tha zoti Barroso.
XS
SM
MD
LG