Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian është duke ecur përpara me planet për zgjerimin e misionit përkrahës civil dhe policor në Kosovë dhe Afganistan këtë vit, bënë të ditur zyrtarë të BE-së.
Unioni planifikon krijimin e një misioni prej 1 mijë e 300 vetave në Kosovë, kryesisht të përbërë nga oficerë policie që do t'i ndihmonin policisë lokale në luftimin e krimit të organizuar, korrupsionit dhe sulmeve ndëretnike.
Blloku gjithashtu planifikon t'i shtojë përpjekjet për ndërtimin e strukturave gjyqësore, administrative dhe ekonomike në Kosovë.
XS
SM
MD
LG