Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan, Xhorxh Bush ka kritikuar rrethanat e ekzekutimit të Saddam Husseinit më 30 dhjetor të vitit të kaluar dhe ato të varjes së dy ish zyrtarëve të lartë irakianë.
- Ishte mesazh konfuz. Në mënyrë bazike u thoshte njerëzve, e shihni, ju e udhëhoqët gjykimin dhe i dhatë Saddam Husseinit drejtësinë, që ai nuk u kishte dhënë të tjerëve. Por, kur erdhi koha e ekzekutimit, dukej sikur ishte një lloj i vrasjeve hakmarrëse. Kjo dërgon sinjal të përzier te populli amerikan dhe te popujt e mbarë botës. Kjo vetëm tregon se kjo qeveri ende duhet të zhvillohet, tha presidenti Bush, në një intervistë për rrjetin televiziv PBS.
XS
SM
MD
LG