Ndërlidhjet

BRUKSEL


Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Javier Solana ka shfaqur shpresën që pas zgjedhjeve në Serbi, atje do të krijohet një qeveri demokratike dhe pro-evropiane, e cila do të kontribuojë në stabilitetin e rajonit, përfshirë edhe statusin e Kosovës.
Duke përsëritur qëndrimin e tij se pret që Ahtisaari t'u paraqet palëve në fillim të shkurtit propozimet e tij për statusin e Kosovës, Solana tha se ende shpreson në mundësinë e një marrëveshje me pajtim të Prishtinës dhe Beogradit. "Nuk dua të jem një njeri që shoh ëndrra por ende mendoj se një gjë e tillë është e mundur të ndodhë", ka thënë Solana.
XS
SM
MD
LG