Ndërlidhjet

PRISHTINË


Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu tha sot se ishte i inkurajuar nga takimet që kishte pasur me zyrtarë të lartë të BE-së në Bruksel, mirëpo nuk tha nëse do të kishte bisedime të tjera me Beogradin lidhur me statusin e Kosovës pas shpalljes së propozimit të Ahtisaarit për statusin. Presidenti Fatmir Sejdiu i bëri këto vlerësime sot pasdite në Aeroportin e Prishtinës, me t’u kthyer nga një qëndrim, disaditësh në Bruksel, ku kishte takuar përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Javier Solana, Komisionerin për Zgjerim të BE-së Oli Rehn, sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jaap de Hop Scheffer dhe zyrtarë të tjerë.
"Është vërtet një mbështetje e fuqishme që u jepet proceseve në Kosovë, pra edhe procesit të bisedimeve që duhet të shpejtohet me propozimin e presidentit Ahtisari dhe pritet që shumë shpejt të ecin edhe procedurat e tjera", tha Sejdiu.
XS
SM
MD
LG