Ndërlidhjet

UASHINGTON


Senati amerikan e konfirmoi gjeneral lejtnant David Petraeus komandant të ri të forcave të Shteteve të Bashkuara në Irak. Pas votimit, presidenti George Bush u takua me gjeneralin Petraeus. Bush tha se i kishte thënë gjeneralit që ta zbatojë planin për dërgimin e 21.500 trupave shtesë në Irak "sa më shpejt të jetë e mundur".
Plani është pjesë e përpjekjeve për të ndalur sulmet e kryengritësve dhe dhunën sektare në Irak.
XS
SM
MD
LG