Ndërlidhjet

PRISHTINË


NATO-ja është e përgatitur për rastin e skenarit më të keq të dhunës rajonale në rast të revoltit të serbëve në veri të Kosovës lidhur me vendimin e shpejtë për fatin e Kosovës, tha sot komandanti i KFOR-it, Roland Kather. "Nëse diçka ndodhë në veri, ne do të kemi diçka sikur një domino-efekt", i tha gjenerali Kather agjencisë Reuters dhe shtoi se "ne do të kemi probleme të njejta në Luginën e Preshevës". Ai mëtutje tha se veriu, ku serbët përbëjnë shumicën dhe po kërcënojnë me ndarjen e tyre, do ta ketë "kujdesin e tij të veçantë". "KFOR-i e ka rihapur bazën e vetë veriore, vitin e kaluar, për të pasur prani më të mirë për çdo gjë që mund të ndodhë", tha gjenerali Kather. Duke folur për statusin e Kosovës, ai u shpreh se "për shkaqe të sigurisë, ne na duhet ky vendim sa më shpejtë që të jetë e mundur, pasi pritjet janë të mëdha".
XS
SM
MD
LG